|
Zatočte s nečistotou
Uklízíte? Nemá cenu čekat jinou odpověď než ano, ale děláte to rádi? Většina lidí má nechuť k úklidu nejen proto, že jde o nikdy nekončící práci. Často jsou elergičtí na roztoče, pyly nebo prach což úklid znepřijemňuje. Znám to z vlastní zkušenosti. Přesto se najdou tací, co uklízí radi. Já ne. A když už musím, snažím se co nejvíce využívat vysavač a podobné pomocníky.
A není jich málo. O to je důležitější vědět co od nich můžeme očekávat a představit si i některé užitečné novinky v technickém vybavení, nové přístroje a jejich vlastnosti. Nejrozšířenějšími pomocníky jsou vysavače.
Není vysavač jako vysavač
Jsou malé i velké, pohánějí je akumulátory nebo pár tisíc wattů po kabelu, liší se tvarem i použitím, ale z hlediska důležitosti pro naše zdraví je nejpodstatnější filtrace.
Sáček je klasika
Někteří z nás pamatují ještě dobu, kdy se používaly látkové sáčky na schraňování nečistot, bez jakékoli další filtrace. Vysypání a vyklepání takového sáčku znamenalo spolykat stejnou dávku prachu jako při vyklepávání koberců, které bylo v té době také oblíbené. Ne, že by nemělo něco do sebe, ale dnes to prostě děláme jinak.
První vysavač pro krále
Když v roce 1901 získal angličan Hubert Cecil Booth patent na vysavač, šlo o velké zařízení umístěné na voze taženém koňmi. Vysávaný vzduch se do něj musel dopravovat asi 250 metrů dlouhou hadicí, takže se vlastně nejvíce podobal dnešnímu centrálnímu vysavači. Tento přístroj byl předveden králi Edwardu VII při úklidu Westminsterského opatství v roce 1902 a ten je zakoupil pro Backinghamský palác a hrad Windsor.
Přenosný vysavač podobný dnešním přístrojům vznikl v roce 1905 ve firmě Chapman and Skinner ze San Franciska, ale obchodní úspěch slavila až roku 1912 firma Lux (dnes Electolux) se stejnojmenným vysavačem, jaký znáte z filmu Smrt krásných srnců.
|
Dnes jsou sáčky jednorázové, vyrobené z několika vrstev papíru nebo netkané textilie a tak zadržují mnohem více drobného prachu. Vyklepávání sáčků nepřipadá v úvahu a některé můžeme ještě před vyjmutím z vysavače uzavřít, takže neunikne ani minimum prachu. Vyprázdnění vysavače tak můžeme teoreticky udělat i v parádním obleku. Z hlediska hygieny perfektní. Někomu by ale mohly vadit náklady na pořízení náhradních sáčků a nepříjemné je i snižování sací síly vysavače v závislosti na zaplnění sáčku.
Vysavače bez sáčku
Celkem logický požadavek některých zákazníků na vysavač bez sáčku vyústil ve dvě podobné konstrukce – cyklónový a bezsáčkový vysavač. Zatímco bezsáčkový vysavač je jen přístrojem, který schraňuje nečistoty místo do sáčku do vyjmutelné nádoby, je cyklónový vysavač schopen odloučit i nejdrobnější nečistoty a zajistit stále stejnou sací sílu v průběhu vysávání, bez ohledu na množství nasátých nečistot. To ale vyžaduje urychlit proud vzduchu na tak velikou rychlost, aby odstředivá síla donutila i nejmenší nečistoty k opuštění proudu vzduchu v cyklónovém filtru. Vzduch proto musí proudit přibližně rychlostí zvuku, což vyžaduje poměrně složitou konstrukci komor cyklónového filtru.
Výhoda stálého proudu vzduchu a filtrace bez dalších nákladů si ale vyžádá časté vyprazdňování filtru jeho vysypáním, což opět není příliš hygienické. Tato nevýhoda je společná pro bezsáčkovou i cyklónovou filtraci a to i přes úsilí výrobců zjednodušit vysypávání pomocí různých odklápěcích stěn filtrů.
U bezsáčkového vysavače může být konstrukce schránky na nečistoty provedena tak, že odstředí velké nečistoty pomocí přepážky nebo jednodušší komorou. V takovém případě je ale stejně nutný velkoplošný filtr, který zachytí drobné nečistoty, které odstředěny nejsou.
| Šetřit sáček lze i odlučovačem hrubých nečistot, který zachytí zhruba stejné množství nečistot jako bezsáčkový vysavač. Jeho čištění je ale snazší. |
Výhodou bezsáčkové filtrace je tedy jen úspora nákladů na sáčky, přibývá ale častá nutnost čištění nebo mytí filtru na jemné nečistoty.
Cyklónový vysavač nutnost čištění tohoto filtru minimalizuje, ale jde o dražší řešení, které se nezbytně promítne v ceně vysavače.
Voda jako filtr
Pokud chcete účinnou filtraci bez dodatečných nákladů a bez nutnosti dýchat prach při odstraňování nečistot z vysavače, je volbou vodní filtr. I zde je princip založen na proudění vzduchu přes přepážky, které jsou tentokrát ale ve vodě nebo vodou zalévány. Nečistoty víří s proudem vzduchu vodou a naráží na ni. Jakmile se i nejmenší prachové zrnko dotkne vody, zůstává v ní. To je tajemství vysoké účinnosti vodního filtru. Procházející vzduch strhává část vody, proto je vždy na odtahu vzduchu namontován molitanový filtr a plovák pro zabránění průchodu tekutin do motoru vysavače. Pro odstranění nečistot postačí vylít nádobu do odpadu a opláchnout molitanový filtr.
Výhodou této filtrace je její použití i u vysavačů s možností sát tekutiny a u víceúčelových vysavačů pro mokré čištění. Zvlhčení proudu vzduchu procházejícího vodou a tím i zvlhčení vzduchu v místnosti je také přínosem, zejména v panelových bytech. Nevýhodou vodní filtrace je zvýšení hmotnosti vysavače a nutnost zachování jeho polohy, dokud je v něm voda. Pro uživatele, kteří za sebou vysavač tahají na sací hadici, to znamená nutnou opatrnost proti jeho převrhnutí.
Filtrace nejen pro alergiky
Co jsou alergeny?
V encyklopedii Wikipedia najdeme toto:
Alergen je exogenní antigen, který je schopen u vnímavých jedinců vyvolat patologickou imunitní reakci – tzv. alergii či alergickou reakci. Jde nejčastěji o složky pylových zrn, plísní, či zvířecí srsti. Z chemického hlediska představují alergeny převážně glykoproteiny a proteiny. V důsledku způsobuje alergická imunitní odpověď zánět v těle, čímž vyvolává určité alergické choroby.
|
Nejde o další typ filtrace, ale o filtry moderních vysavačů, které jsou montovány jako přídavné ke všem druhům filtrace. Vždy jde o dva filtry. Ochranný filtr motoru, který brání proniknutí nečistot do citlivých částí vysavače při špatném užití nebo poruše filtru a výstupní filtr, který čistí vzduch od posledních případných nečistot. Zpravidla alespoň jeden z nich je typu Hepa, což znamená velmi jemnou filtraci odstraňující i bakterie, roztoče, pyly a další miniaturní nečistoty do velikosti 0,3 µm.
Vzduch vycházející z těchto přístrojů je tedy čistější než vzduch v místnosti.
Každý povrch chce své
Vždy když řeším otázku nejvhodnějšího vysavače, musím vědět jaké povrchy bude převážně vysávat. Je to částečně otázka výkonu (i když vysoký výkon lze regulací snížit, naopak ne) a hlavně různého příslušenství je specializovaného na příslušný povrch.
Hladké podlahy
Tady využijete speciální hubice, které poznáte podle dlouhého kartáče na okrajích. Fungují o poznání lépe než univerzální hubice, které kartáče zasunují a mají je tvrdší. Pokud pořídíte víceúčelový vysavač, můžete pro mytí dlažby využít i štěrbonovou hubici s tryskou doplněnou o stěrací lištu. Stejné příslušenství využijete i k mytí oken, kachliček na stěnách nebo hladké podlahy na terase i u bazénu.
Koberce
Pokud ve vašem bytě převládají koberce, rozhodně chtějte turbo hubici s rotačním kartáčem, se kterým vysajete koberce daleko účinněji. Kartáč pročesává vlas a tak zdvíhá nečistoty, které jsou ve vlasu sevřeny. Tak nahrazuje kdysi oblíbené, ale pracné, klepání koberců. Nehodí se jen na koberce s velmi dlouhým vlasem, které by se mohly do kartáče zamotávat. | Speciální hubice na mokré čištění koberců. Dole je vidět trysku, která vpravuje do koberce pod tlakem čistící roztok. Na hubici lze nasadit i stěrací lištu, která umožní mytí hladkých povrchů, jako jsou linolea, kachličky nebo okna. |
Podobné jen užší hubice se osvědčily pro vysávání čalouněného nábytku i sedaček v automobilu.
Univerzální vysavače umožňují mokré čištění koberců proudem roztoku nepěnivého saponátu s jeho okamžitým odsáváním pomocí štěrbinové hubice, tentokrát bez stěrací lišty. Úzká štěrbinová hubice slouží k čištění sedaček stejným způsobem. Vždy je důležité po čištění saponátem provést ještě dvakrát čištění jen čistou vodou. Tím se odstaní zbytky saponátu, které by způsobily rychlé znečištění koberce.
Turbína nebo motor
Účinné vysávání koberců zajistí hubice s rotačním kartáčem. Jeho pohyb zajišťuje buď turbína poháněná procházejícím proudem vzduchu nebo vlastní motor. Obě konstrukce mají své výhody i nevýhody.
Úspora energie
Již ne úplně čerstvou novinkou jsou u vysavačů sací agregáty s vysokým výkonem a nízkou spotřebou. Tyto vlastnosti umožňuje nová konstrukce motoru a sací turbíny s aerodynamickými lopatkami. Vyšší sací výkon pomáhá udržet i vyladěný průtok vzduchu celým vysavačem. Úspory energie u těchto vysavačů se pohybují od 25 do 60%. Výrobci je často zviditelňují slovem Green v názvu a zelenou síťovou šňůrou. Jednou z posledních novinek je vysavač s příkonem 850 W a výkonem srovnatelným s vysavačem o příkonu 2400 W.
Další příjemnou vlastností úsporných sacích agregátu je nízká hlučnost, kterou podporuje i konstrukce vysavačů.
|
Turbína je lehčí a nepotřebuje přívod energie. Na druhé straně je její síla závislá na množství protékajícího vzduchu, tedy na výkonu vysavače. Také její cena je nižší.
Kartáč poháněný vlastním motorem se točí stále stejně rychle a spolehlivě pročesává koberec. Proto je považován za účinnější. Není závislý na proudu vzduchu, ale na zásuvce pro elektrické příslušenství, kterou mají jen některé vysavače.
Podobným zařízením je klepač, který je vždy poháněn vlastním motorem. Způsobuje vibrace, které se přenášení na koberec a zvedají nečistoty.
Jednoduše
Pro řadu příležitostí je připraveno speciální příslušenství. Tradicí se stalo trio: úzký nástavec na vysávání čalounění, štěrbinový pro úzké prostory a kartáčový s dlouhým vlasem pro vysávání prachu z členitých povrchů záclon nebo drobnějších předmětů.
Užitečnou bude jistě i hubice na radiátory řešící přístup mezi žebra, která se jinak zbavit prachu téměř nedají.
Praktickou novinkou je hubice s teleskopickými rameny a klouby, díky které pohodlně uklidíte i na skříni nebo pod postelí, kam byste jinak dosáhli jen na kolenou nebo ze židle.
Pro boj s jemným prachem často využíváme statickou prachovku (říkám jí chlupy na tyči), kterou můžete najít také zabudovanou přímo do vysavače jako příslušenství. Po použití se zastrčením do vysavače očistí a současně ji máte při úklidu vždy po ruce.
Kutilové ocení příslušenství pro čisté vrtání děr, které odsává odvrtaný materiál, nebo separátor velkých nečistot, který se občas mezi příslušenstvím k vysavačům objeví a je perfektní pro úklid dílny.
Pro zvířata
„Máme rádi zvířata, protože jsou chlupatá“ se zpívá v jedné písničce jejíž pravdivost dokazujeme stále větším počtem rodin, | Hubice s vyjímatelným rotačním kartáčem usnadňuje jeho čištění | které chovají domácí mazlíčky.
Problémy s odstraňováním zvířecích chlupů a dalších nečistot vyžadují speciální pomůcky a proto vznikly nejprve speciální hubice k vysavačům sbírající chlupy pomocí speciálních přilnavých pásků nebo přilnavým plastem.
Dnes výrobci nabízejí vysavače určené pro chovatele, které jsou kromě speciálních hubic vybaveny vysokým výkonem a sáčky pro zadržení zvířecích pachů. Ty lze často dokoupit i k běžným vysavačům.
Novinka na malé škůdce
Roztoči, plísně i viry to jsou miniaturní škůdci, kterých se rádi zbavíme jako původců nemocí a alergií, kterými trpí stále více lidí. Samotným vysáváním jejich počty sice redukujeme, ale nyní přišli výrobci s novinkou, které říkají antibakteriální vysavač. Tyto přístroje jsou většinou malé ruční nebo jako příslušenství vysavačů. Jsou určeny k likvidaci škůdců v postelích, na sedačkách a dalších místech, na kterých trávíme více času. Kromě vysávání využívají UV-C záření, které má vysokou energii, čímž poškozuje buňky mikroorganismů a vibrační klepání, uvolňující i mikroskopické škůdce z textilie na které žijí. Výrobci slibují likvidaci až 99,9% bakterií E.Colli, stafylokoků, kvasinek i virů a až 93,5% roztočů. Cena za samostatný přístroj se dnes pohybuje v rozmezí zhruba 4 000 až 6 000 Kč, jako příslušenství se dodává zatím jen k některým vysavačům.
Podobnou funkci nabízejí již delší dobu robotické vysavače, které ale úklid sedaček a postelí neumí.
Specialista na hladké
Linolea, kachličky a podobné povrchy je potřeba umýt, což může někdy představovat i drhnutí kartáčem. Tady může být řešení pomocí trysky a stěrky víceúčelového vysavače zdlouhavé i přesto, že je stěrka vybavena plochým kartáčkem.
Takzvané mycí vysavače v jednom kroku nanesou roztok saponátu, neruší nečistoty pomocí rotačních kartáčů a vodu odsají do nádoby na nečistoty. Vyplatí se tomu, kdo má velké plochy hladkých nenasákavých podlah. Někteří uživatelé s ním dlouhodobě myjí i plovoucí podlahy, ale výrobci toto použití pro jistotu nedoporučují. U méně kvalitních podlah by mohlo dojít k nasáknutí vody do podlahy ve spárách a jejímu poškození.
Lesk jako blesk
Parkety umí v bytě vyvolat pocit tepla a bezpečí, jsou dobrou tepelnou izolací a pokud jsou správně udržované, pak jsou i krásné.
Dobrý nápad
Taky si vždycky, když kupujete sáčky do vysavačů, nemůžete vzpomenout, které do něj patří? Jednoduchým a důvtipným řešením sáčky Unibag. Koupíte plastový adaptér nebo startovací sadu s adaptérem pro příslušný vysavač a potom už jen dokupujete sáčky, které jsou stejné pro všechny typy. Sáčky jsou navíc odolné proti vlhkosti, protržení ostrým předmětem a mají 4x delší životnost. Navíc výrobce tvrdí, že zachytí více drobných nečistot a dovedou zvětšit svůj objem až o 25%.
Protože nejde o běžné papírové sáčky, tak cena, která je jen o málo vyšší než u papírových sáčku, není přemrštěná.
|
Péče o ně je ale složitější. Musí se občas drátkovat, aby se odstranila horní znečištěná vrstvička dřeva a navoskovat, což je nejrozumnější svěřit specializované firmě. Pokud je znečištěna jen vrstva vosku, lze ji odstranit, nahradit a vyleštit pomocí domácího leštiče podlah. Využijeme k tomu hrubé i jemné kartáče a leštící kotouče, které obdržíme s přístrojem. Přístroj také vysává zbytky odstraňovaného vosku, prach a přebytky vosku při leštění.
Síla páry
Dokonalý úklid se neobejde bez čištění koupelny a WC, trub, sporáků i pelíšků našich domácích mazlíčků. Všude tam můžeme využít výhod páry a to bez chemie. Horká pára rozpustí mastnoty, zničí bakterie i parazity v pelíšcích našich zvířátek a vydesinfikuje všechny povrchy, kterým neublíží teplo a vlhko. Pára odstraní i zápach a využít se dá podobně jako napařovací žehlička ke svislému žehlení.
S parní tryskou vyženeme nečistoty z těžko přístupných míst a skulin, nástavec s kartáčkem pomůže narušit mastné usazeniny a hubice s mikrovláknem očistí podlahy a větší hladké plochy. Se speciální parní stěrkou umyjeme skla, zrcadla i okna.
Kombinací parního čističe a vysavače je parní vysavač, který současně odsává nečistoty. Parní mopy jsou určeny speciálně pro čištění podlah.
Prevence
Prach obsažený ve vzduchu se usazuje a tvoří dojem neuklizeného bytu i když jste předtím celý den gruntovali. Není to hlavním argumentem pro pořízení čističky vzduchu, tím je zdraví a poznatek, že v dnešním vzduchu je zvláště ve městech mnoho škodlivých látek, které mohou poškodit naše zdraví. Čističky vzduchu obsahují podobně jako moderní vysavače účinné Hepa filtry, které odfiltrují až 99,99% všeho, co je větší než 0,3 µm. Navíc ale bývají vybaveny i uhlíkovými filtry pohlcujícími závadné chemické látky (podobně jako plynová maska) a často i UV sterilizací vzduchu nebo elektrostatickými filtry zachytávajícími nejmenší částečky, které kolem nich proletí. Některé přístroje jsou doplněny i o ionizaci vzduchu.
Závadné látky se uvolňují z umělých hmot, které jsou obsaženy v kobercích nábytku, různých přístrojích nebo v cigaretovém dýmu. Řada těchto látek může způsobit alergie, dýchací potíže, dráždění očí a údajně i srdeční problémy a rakovinu. Ve světle tohoto je omezení usazujícího se prachu jen maličkost.
Články s podobnou tématikou:
|
|
Poslední aktualizace 19.04.2016 00:00 Založení stránek 20.7.2005 Staňte se fanoušky, dovíte se o nových článcích v předstihu.
|