Sušení - zdravý a výhodný způsob konzervace
Každé léto přináší na zahrádkách úrodu ovoce a zeleniny, kterou je nutné sklidit a uložit tak, abychom ji mohli využít také v zimě, kdy potřebujeme přísun vitamínů nejvíce. Pro uchovávání ovoce a zeleniny využíváme řadu způsobů konzervace. Zavařování, zmrazování, nakládání, kandování a v poslední době stále oblíbenější způsob, který využívali s oblibou naše babičky - sušení.
Velkou výhodou sušení je, kromě nízkých nákladů, také vysoká míra zachování důležitých vitamínů. Při šetrném sušení jich uchováme až 80%. Sušení probíhá bez konzervačních látek nebo cukru a zachovává tak i chuťové vlastnosti potravin. Proto je doporučováno odborníky na výživu. Sušenou zeleninu a bylinky využijeme při přípravě polévek, omáček a dalších jídel, zatímco ovoce je zdravou pochoutkou.
Naše babičky sušily na sluníčku, na půdě nebo v troubě, ale my máme možnost využít moderní elektrické sušičky ovoce, které suší proudem vlažného až teplého vzduchu. Sušit lze prakticky jakékoli ovoce včetně exotického a měkkého, které se jinak suší špatně, zeleninu, houby nebo bylinky. V sušičkách lze sušit také placky z rozmixovaného ovoce.
Jak pracuje sušička
Hlavní částí sušičky je základna, ve které je ukryta ventilační jednotka a topné těleso s termostatem. Na ni se nasazují síta, kterých je ve výbavě sušičky zpravidla pět. U některých sušiček lze počet sít, na kterých můžeme sušit současně, zvýšit až na patnáct. Proto je důležité, informovat se při koupi na maximální, výrobcem doporučený, počet sít a na možnost jejich dokoupení.
Síta mohou být vybavena také foliovými miskami pro sušení ovocných placek a síťkami na drobného ovoce. Sestava sít je uzavřena víkem, které zajišťuje správný průchod vzduchu nad síty. Vzduch je hnán ventilátorem přes topné těleso do prostoru sít, kde proudí od krajů do středu tak, aby byl zajištěn stejnoměrný průchod vzduchu nad všemi síty. Poté vzduch odchází průduchy ve víku. Teplotu vzduchu hlídá termostat, který je u některých výrobků nastavitelný. Správná teplota pro sušení je 35 - 60°C podle druhu sušených potravin. Výhodné je také pokud má sušička časovač, který vypíná po uběhnutí nastaveného času.
Sušičku ovoce můžeme zakoupit v cenách zhruba od 800,- Kč do 8000,- Kč podle vybavení síty, síťkami, miskami, časovačem nebo počtu nastavitelných teplot. Dražší sušičky mají zpravidla vyšší výkon, lepší vybavení a umožňují současné použití většího množství sušících sít.
Pro internetový magazín BydleteLépe.cz
Miloš Chadt
milos@chadt.cz
milosch@centrum.cz
fotografie: Bionaire
Články s podobnou tématikou:
|