|
|
Vysavač
Za posledních sto let se z vysávání stal fenomén při uklízení
První vysavač si koupil anglický král
Odstraňování prachu a drobných nečistot z podlah bývala namáhavá činnost. Prkenné podlahy se daly snadno zamést a vytřít. Kdo si pořídil koberec, musel jej jednou za čas vynést před dům, řádně vyklepat a přitom se nadýchat prachu a roztočů.
Pokrok v údržbě podlah přinesl před sto lety angličan Hubert Cecil Booth. V roce 1901 získal patent na vysavač, který vysával nečistoty proudem vzduchu. Bylo to velké zařízení umístěné na voze taženém koňmi s asi 250 metrů dlouhou hadicí. Tento přístroj byl při úklidu Westminsterského opatství v roce 1902 předveden králi Edwardu VII a ten je zakoupil pro Backinghamský palác a hrad Windsor.
První "přenosný" vysavač vyrobila americká firma Chapman and Skinner ze San Franciska v roce 1905.
A v roce 1912 přišel na svět nejznámější přístroj - LUX 1 firmy ELECTROLUX, jehož jméno se stalo synonymem názvu vysavač.
A co říkají o vysavači chytré knihy? V encyklopedii Universum najdeme tento popis: "Vysavač ruční nebo podlahový (pojízdný) přístroj na elektrický pohon k odstranění prachových částic a nečistot z textilních ploch, jako jsou koberce, polštáře, čalounění apd. Částice prachu a špíny jsou nasáty proudem vzduchu profilovanou vyměnitelnou hubicí, nasazenou na hadici, a shromážďovány do sáčku v tělese vysavače. Vzduch hnaný ventilátorem je před výstupem z vysavače čištěn filtry. Naplněný prachový sáček se jednoduše vyjme a nahrazuje novým. Mnohé přístroje mají tvarové hubice s rotujícími kartáčovými válečky, kterými lze odstranit pevně držící, na zem spadlou nečistotu, chlupy a vlasy."
Současné vysavače a jejich kategorie
Vysavače prošly dlouhým vývojem, avšak základní princip sání vzduchu pomocí vysokootáčkové turbíny zůstává stále stejný. Dnes známe řadu konstrukci vysavačů určených pro různá použití, které se stále častěji prolínají a proto najdeme vysavače, které můžeme zařadit i do několika následujících kategorií.
Sáčkové vysavače jsou nejstarším a dosud nejpoužívanějším provedením vysavače pro domácnost, oblíbeným pro svoje malé rozměry a jednoduchou manipulaci s nečistotami. Ty shromažďuje do zpravidla papírového sáčku (filtru), který po naplnění nahradíme novým. Vysavač je určen jen pro vysávání suchých nečistot. Často bývá vybaven automatickým navijákem přívodního kabelu.
Tyčový vysavač je zmenšeným a odlehčeným modelem sáčkového vysavače, umístěným přímo na vysávací trubici. Pro shromažďování nečistot rovněž využívá výměnné sáčky. Při práci s ním se nám "neplete pod nohy" vysávací hadice, ale pohybujeme celým vysavačem. Proto je konstruován jako malý a lehký, což sebou nese také malý obsah prachového filtru. Hodí se pro malé domácnosti.
Vyfukovací vysavač svým konstrukčním provedením připomíná tyčový vysavač. Přímo na vstupu je masivní kovová turbína, která žene vzduch s nečistotami do prachového pytle. Nečistoty tak nejsou do pytle nasávány, ale vyfukovány. Vysavač jezdí na kolečkách a jeho sběrač je doplněn rotačními kartáči. Podstatnou nevýhodou je nízká účinnost filtrace. Známe jej hlavně ze starších amerických filmů, kde je využíván pro úklidy v hotelech. U nás se neprodává.
Hrncový vysavač se vyznačuje umístěním sací turbíny v horní části přístroje. Spodní část je sběrnou nádobou na nečistoty s vysokým obsahem. Filtr je umístěn na horní části před vstupem do sací turbíny. Výhoda tohoto provedení spočívá v tom, že nečistoty se z velké části shromažďují na dně hrnce a neztěžují tak průtok vzduchu vysavačem. Některá provedení těchto vysavačů umožňují vysávat i tekutiny. Poznáme je podle plováku, který uzavře vstup k turbíně, pokud se sběrná nádoba (hrnec) naplní vodou. Pro vysávání mokrého materiálu a tekutin je nutné použít speciální filtr. Výhodný zejména pro velké domácnosti a firmy.
Vysavač pro mytí koberců v domácnostech zpravidla nenajdeme. Jde o speciální jednoúčelový přístroj, který využívají převážně úklidové firmy. Obsahuje dvě zhruba stejně velké nádoby na saponát a odsátou vodu, vysoce výkonný sací agregát a vysokotlaké čerpadlo pro saponát. Pracuje tak, že pomocí vysokotlakého čerpadla žene přes trysku umístěnou na sací hubici do koberce roztok saponátu, který je téměř současně odsáván. Z koberce jsou tak nečistoty vyplavovány relativně velkým množstvím vody, ale i přesto není po mytí koberec mokrý. Stejným způsobem lze čistit i čalouněný nábytek. Výsledky činnosti tohoto přístroje jsou vynikající. Také vás napadá, že koberec v obýváku by potřeboval pořádně vyčistit? Tyto vysavače je možné zapůjčit i v půjčovnách nářadí, ale výhodnější je objednat si úklidovou firmu. Pokud má být výsledek perfektní, vyžaduje práce s tímto přístrojem zkušenost. Výsledek ovlivňuje také to, že úklidové firmy používají vyzkoušené průmyslové saponáty, které ovlivňují i trvanlivost výsledku mytí koberců.
Víceúčelové vysavače umožňují kromě vysávání suchých i mokrých nečistot, také takzvané mokré čištění koberců a čalounění, na které by jinak bylo nutné zvát úklidovou firmu. K tomu má vysavač přídavnou nebo vestavěnou nádobu na roztok saponátu a čerpadlo pro jeho vstřikování. Je k nim dodáváno speciální příslušenství: sací hubice s přídavnou tryskou pro čištění koberců a užší pro čištění čalounění, hadičky pro rozvod saponátu k hubici. Také zde je nutné použít speciální filtr pro mokré vysávání. Jsou výhodné při velkých plochách koberců s nutností častého čištění - malé děti, domácí mazlíčci, koberce v předsíni nebo kuchyni.
Konstrukčně jsou víceúčelové vysavače řešeny dvěma způsoby. První je doplnění hrncového vysavače pro mokré vysávání o čerpadlo saponátu a příslušenství.
Druhé konstrukční řešení využívá dvou oddělených prostorů ležících vedle sebe, z nichž jeden slouží jako sběrná nádoba a separátor nečistot i tekutin a ve druhém je umístěna turbína s motorem, čerpadlo saponátu a další elektrické části.
Vysavače s vodním filtrem nasávají vzduch přes vodu, kde je zachycena převážná část nečistot. Pro nečistoty, které se ve vodě nezachytí, se používají pěnové nebo jiné vhodné filtry. Nečistoty zůstávají ve vodě, se kterou je vylijeme. Nabídka těchto vysavačů je poměrně malá.
|
|
Poslední aktualizace 19.04.2016 00:00 Založení stránek 20.7.2005 Staňte se fanoušky, dovíte se o nových článcích v předstihu.
|